С южетът се задълбочава в предложеното сливане между Honda и Nissan. Запознатите с темата би следвало да знаят, че френският автомобилен производител Renault в момента притежава 35,7% от Nissan. Изглежда, че Honda не харесва това. Съобщава се, че японският гигант предпочита да се слее с Nissan, но без участие на французите. Затова е попитал Nissan дали може да изкупи обратно тези акции. Подобно нещо би струвало около $3,6 млрд. към днешна дата.
Според Bloomberg, Honda се притеснява, че делът на Renault може да бъде изкупен от неизвестна трета страна, докато плановете за сливане са в ход, което вероятно ще затрудни процеса. Със сигурност има причина за безпокойство – малко преди преговорите за сливането да станат официални, чухме слухове, че Foxconn се интересува от закупуването на дела на Renault. С това сливане, което потенциално създава един от най-големите автомобилни конгломерати в света, можем да разберем защо Honda иска да поддържа нещата под контрол.
Официалното прессъобщение, обявяващо сливането, не споменава френската марка въпреки значителния й дял в собствеността в Nissan. Кратко последващо съобщение от Renault просто каза, че компанията ще "обмисли всички опции въз основа на най-добрия интерес на групата и нейните заинтересовани страни".
Трябва да се отбележи, че на този етап Honda и Nissan все още определят дали сливането е жизнеспособно. Решението трябва да дойде до края на януари. Ако това се случи, ще бъдат предприети по-всеобхватни действия за обединяване на компаниите в края на 2026 г. Предполага се, че всяко потенциално действие от страна на Nissan за изкупуване на дела на Renault няма да се случи най-рано до края на януари. И все още има съмнения, че Nissan изобщо може да си го позволи.
Ако всичко си дойде на мястото, ще бъде създаден нов холдинг, не по-различен от Stellantis. Honda и Nissan все още ще съществуват отделно с индивидуални модели, но платформите и технологиите ще бъдат споделени. Mitsubishi, другият автомобилен производител в десетилетния алианс Nissan-Renault-Mitsubishi, изразява интерес да се присъедини към конгломерата, но все още не е взел официално решение.