К аква я мислеха, каква стана! Northvolt, шведският производител на батерийни клетки за електрически автомобили, обяви в четвъртък, че е подал молба за защита от фалит по глава 11 в САЩ, нанасяйки удар на надеждите на Европа, че неговият най-развит производител на батерии ще намали зависимостта на западните производители от китайски батерии.
Northvolt обяви, че има достатъчно пари само за поддържане на операции за около седмица и заяви, че е осигурил $100 млн. ново финансиране за процеса на фалит.
Дълговете на компанията са за $5,8 млрд. Northvolt, за която работят около 6600 служители в седем държави, заяви, че очаква да завърши преструктурирането до първото тримесечие на 2025 г.
Northvolt се трансформира за броени месеци от най-добрия шанс на Европа да създаде домашен шампион на ринга на литиево-йонните батерии до компания, която се бори да остане на повърхността, затруднена от производствени проблеми, загуба на основен клиент и липса на финансиране.
Европа се надяваше, че Northvolt ще намали зависимостта на западните производители от китайските конкуренти в лицето на CATL и BYD.
Шведският производител на камиони Scania, акционер и негов най-голям клиент, заяви в четвъртък, че отпуска $100 млн. на Northvolt в подкрепа на производството на акумулаторни клетки за електрически превозни средства в Шелефтео, Северна Швеция. Volkswagen е най-големият акционер на Northvolt с дял от 21%.
Инвестиционната група Vargas, съосновател на Northvolt и един от нейните най-големи акционери, каза, че фалитът ще позволи на компанията да се справи с финансовите предизвикателства и да запази конкурентното си предимство в производството на високопроизводителни батерийни клетки. Анализаторът на Handelsbanken Хампус Енгелау смята, че подаването на документи за несъстоятелност ще даде на компанията малко време за глътка въздух.
Въпреки това, коментира той, "Това ни казва, че те не са намерили инвеститори и не са събрали капитала, необходим за преструктуриране на бизнеса им."
Northvolt поведе вълна от европейски стартъпи, инвестиращи десетки милиарди долари в производството на батерии, за да обслужват производителите на автомобили на континента, докато преминават от двигатели с вътрешно горене към електромобили. Но търсенето на е-коли расте с по-бавни темпове, отколкото някои в индустрията прогнозираха, а конкуренцията остава силна от Китай, който контролира 85% от световното производство на батерийни клетки, според данни на Международната агенция по енергетика.
В съдебната декларация на компанията от четвъртък се казва, че тя има капацитет да произвежда 300 000 батерии годишно.