Subaru пази тези традиции по начина, по който Тода Марико брани заповедите на Йоши Торанага, изпълнения, донесли на „Шогун“ невероятните 18 отличия „Еми“.
Под традиции имам предвид изпитаната конфигурация на боксер двигател, съчетан с 4х4 задвижване, предлагайки най-добрите офроуд възможности в класа.
Към традициите спада и фактът, че Subaru е синоним за задвижване на четирите колела. Първият японски масов пътнически модел с AWD е лансиран през 1972 г. За да няма въпросителни, това се цели 8 години преди Audi да монтира своето прословуто 4х4 задвижване в Audi Quattro.
Subaru Crosstrek
Целият набор от японски технологичен прочит и традиции Subaru е вкарал в Crosstrek. За него компанията твърди, че е напълно нов, но в действителност моделът е това, което сме свикнали да определяме като всеобхватен фейслифт.
Те започват с промените в екстериора, които са имали за цел да акцентират още по-силно офроуд корените на марката и модела. Решетката и шарката й са увеличени и променени, фаровете са по-тънки и влизат в решетката чрез една напречна хромирана лайстна.
Блоковете около фаровете за мъгла са напълно променени, долният въздухозаборник също. Като цяло линиите са по-остри и по-динамични.
Профилът също е пипнат най-вече с по-ясно изразени колесни арки в черна пластмаса, както и в страничната линия под вратите. Релсите на покрива са по-високи, отколкото при досегашния XV, като всички решения са взети с цел подсилване на SUV-характера на Crosstrek. Десет са наличните екстериорни цвята, като за цвят металик се доплаща 990 лева.
Задните LED светлини показват влиянието на флагмана Outback. Спойлерът над вратата на багажника би следвало да върши добра работа, най-вече да не се цапа задното стъкло при шофиране на мокро.
Предвид природата на този модел, Subaru са поставили гумена стелка на пода на багажника, за да може лесно да се измие. Самият багажник обаче е доста скромен като размери, може би и затова от компанията не посочват обема му, а дават параметър със спуснати задни облегалки.
Под предния капак имаме нещо познато, а именно боксеров двигател. Това ще рече ъгъл между цилиндрите от 180 градуса, което е предпоставка за много нисък център на тежестта. Това от своя страна пък дава предпоставки за отлично пътно поведение.
Проблемът е, че в Европа се предлага само един двигател. В случая това значи атмосферен 2,0-литров мотор. И тук откриваме една от странностите на японците. Те комуникират само мощността на бензиновия двигател, която е 136 к.с., т.е. имаме спад от 14 к.с. спрямо същото задвижване в XV. Само че в CVT трансмисията Lineartronic имаме вграден електомотор.
А защо странност? Защото обикновено другите производители комуникират системната мощност, която ние ще си позволим да кажем, че е около 150 к.с., т.е. загубата заради ЕС е неутрализирана. Но все пак този двигател отстъпва като мощност от конкурентните модели.
Първата и най-голяма промяна в интериора е 11,6-инчовият централен дисплей. Но и тук японците си имат свое разбиране за нещата. Казвам това, защото прави впечатление, че сензорната повърхност е обградена от физически бутони, коренно противоположно на повечето други производители. Да, не изглежда толкова фенси, но тези бутони помагат да се ориентираш бързо и боравиш лесно с най-важните функции по време на движение. Иначе графиката и бързината на дисплея не са образцови.
Има безжична свързаност за Android Auto и Apple CarPlay, както и безжично зареждане за смартфон като опция.
Седалките са нови. Японците са им отделили специално внимание, изглеждат страхотно, но по-важното е, че са много удобни и с чудесна странична упора. В традициите на старата школа е и приборното табло, което е запазило аналоговия си вид, лично мен това ме впечатли.
Преди около месец Subaru Crosstrek получи 5 звезди за безопасност, представяйки се изключително силно в отделните категории. За това тежест имат 9-те еърбета и последната версия на технологията EyeSight Driver Assist, системата на Subaru за предотвратяване на сблъсък със стерео камера. Новата система разпознава двуколесни превозни средства и пешеходци отляво и отдясно на автомобила. Технологията е с 14 функции, седем от които нови.
Целият пакет за сигурност се предлага от базовото ниво на оборудване.
Задвижването при всяко Subaru е в добре позната конфигурация, на която марката е изградила реномето си. Споменатият вече 2,0-литров „боксер“ и Симетричната система за задвижване на четирите колела (S-AWD). Стандартното се предлага и активно управление на въртящия момент за оптимизиране на поведението в завои. Crosstrek идва и със системата за управление на двигателя SI-DRIVE с избираеми от водача режими (I и S за икономично и спортно шофиране).
Но спортно шофиране в кола, ускоряваща до 100 км/ч за почти 11 секунди няма как да има. Затова предпочитам икономичното и стабилно пътно поведение на асфалт, което се гарантира от горната формула.
Тук трябва да включа и CVT трансмисията Lineartronic, в която има вграден електромотор.
Тук има друга изненада, Subaru нарича своята система „паралелен” хибрид. Ако при обикновените самозареждащи се хибриди батерията обикновено е с капацитет 1,2 kWh до 2 kWh, при Crosstrek тя е с капацитет само 0,6 kWh, но все пак може да задвижва и сама колелата.
За моя изненада Crosstrek се държи много добре на асфалта. Всички предпоставки за неутрализиране на ефекта на недозавиване са налице, а изпитаната формула на 4х4 задвижването е гаранция за стабилно пътно поведение на мокър асфалт, в което се убедих преди време, когато имах възможността да тествам автомобила и на мокри пътища в Алпите.
Окачването е McPherson отпред и многораменно отзад, като инженерите са оптимизирали пътното поведение и чрез увеличаване на устойчивостта на усукване на каросерията с 10%.
Subaru са свършили чудесна работа с намаляване на шума от вятъра и гумите, което, комбинирано с чудесните седалка, прави по-дългия престой зад волана приятно място. Звукът от работата на атмосферния двигател обаче няма как да бъде подтиснат, особено при ускорение.
Но Crosstrek не би бил истинско Subaru, ако не можеше да мине и по силно пресечен терен. Затова за накрая оставям факта, че този автомобил предлага пътен просвет от 220 мм, нещо, с което могат да се похвалят само много по-големи и по-скъпи модели от него. И те не са никак много. Също за отбелязване е и фактът, че ъглите за заход и отход също са увеличени.
Така логично стигам и до системата X-MODE, която контролира двигателя, трансмисията, системата за задвижване на всички колела и спирачките за оптимално сцепление върху хлъзгави повърхности и стръмни наклони. Тя предлага и функция Hill Descent Control, а за пръв път X-Mode е налична и при шофиране на заден ход.
Subaru Crosstrek се предлага у нас с три нива на оборудване, като цените на Style започват от 72 700 лв. с ДДС, а топ изпълнението Premium – от 81 100 лв. с ДДС. Проблем е, че моделът се предлага у нас само с едно задвижване и с ниска мощност, но пък бие по офроуд качества всичките си преки конкуренти, например Toyota Corolla Cross или пък Hyundai Kona.
Изводът от всичко казано дотук е, че Subaru Crosstrek е типичен представител на старата школа автомобили, в което влагам само положителен смисъл. Това е автомобил без преструвки, без фанфари, без излишен лукс, но с доказана технология, изпитана конфигурация на задвижване, висока проходимост, удобство, надеждност и сигурност.
Технически характеристики
Subaru Crosstrek
Размери
Дължина, мм: 4495
Широчина, мм: 1800
Височина, мм: 1600
Междуосие, мм: 2670
Маса, кг: около 1595 - 1612
Двигател
Тип: 4-цилиндров, атмосферен
Работен обем, куб. см: 1995
Макс. мощност, к.с.: 136
Макс. въртящ момент, Нм: 182
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 198
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 10,8
Среден разход, л/100 км: 7,7
Вредни емисии СО2, г/км: 174
Базова, цена, лв. с ДДС: 72 700