П окупката на нов автомобил в днешно време се е превърнала в сериозен ребус за решаване. При условие, че клиентът иска да вземе най-правилното и информирано решение. Ако такова не се търси, то решението се свежда до „е що бе, много е сладък“ като риторично въпросително възклицание на моя категоричен отговор „не“ на въпроса „какво мислиш за тая джипка“.
Така че, като изключим решението за покупка на база дизайн и цвят, да избереш SUV сред 30-ина конкурента във всеки сегмент си е главоблъсканица с много условности. Но ако човек търси голям обем и голямо разнообразие на задвижването, то без съмнение погледът му трябва да бъде насочен към Skoda Kodiaq.
Skoda Kodiaq
И то не само заради новия дизайнерски език Modern Solid, най-малкото заради него, а защото това е еталон за семеен автомобил. Жената гледа отвисоко, ще е доволна, децата могат да се разхождат на втория ред. Можеш да прекараш каквото и да е количество багаж, детски колички и куфари за лятната ваканция, а за теб, който взимаш решението за покупка (ако не важи правилото „тя каза, ние решихме), изборът от шест възможни задвижвания ти оставя удовлетворението, че можеш да шофираш икономично или бързо, на бензин или дизел, може и само на ток, предно или 4х4. Опцията за ползване на данъчно облекчение на фирма не е за подценяване също.
Започвам по ред първо с дизайна на второто поколение Kodiaq, което залага на дизайнерския екип Modern Solid. Промяната не е драстична, а еволюционна. Леко видоизменана е радиаторната решетка, която срещу допълнително заплащане може да свети през нощта. За тогава обаче най-подходящи са второто поколение фарове LED Matrix (с 36 индивидуални светлинни елемента). Като опция струват 2867 лв., но за мен това е част от оборудването, който задължително трябва да влезе в Kodiaq. Осветяват пътя страхотно и отнема притеснението ми да шофирам през нощта заради очилата с пет диоптъра, които ме карат да се чувствам неуверен в самия себе си на тъмно. Не и с тези фарове, формата на които пък е видоизменена спрямо досегашния модел.
Същото важи и за светлинния подпис отзад, който вече е със С-образна форма, като долната част на С-ката минава през цялата ширина на автомобила, за да се свърже с другия стоп.
В профила впечатление прави боядисаната в сребърно и обърната D-колона, както и джантите с размер до 20 цола. Размерите също правят сериозно впечатление, тъй като новият модел е нараснал на дължина с 61 мм (до 4758), както и на височина с 24 мм (1679 мм), широчината и междуосието са непроменени.
Но това отваря вътрешен обем, който е без аналог в класа, може би дори идентични по размер електромобили не могат да се похвалят с подобни параметри. Даже не „може би“, а съм почти сигурен, защото не се сещам да съм срещал параметър за обем на багажника от... 725 до 910 литра (в зависимост от позицията на плъзгащите се седалки на втория ред). Та такъв обем си съперничи с товарното отделение на „баничарките“!
С подобни суперлативи мога да говоря и за мястото на втория ред седалки. Там децата могат да се поразтъпчат (не че го препоръчвам), ако тати реши да кара много дълго без да спира. Целият този обем позволява Skoda Kodiaq да се поръча (допълнително) като лек автомобил от категория М1 с 6+1 места.
На предната седалка (може да е AGR-сертифицираната Ergo седалка, предлагана в Superb, Passat и Tiguan) аз се чувствам страхотно. Вече съм запознат с дизайна, тъй като преди няколко месеца тествах новия Superb. Разликата тук се открива само във формата на арматурното табло, другото ми е познато. Но това по никакъв начин няма да ме накара да омаловажа интериора, напротив, много го харесвам.
Моделът на снимката е с 13-инчов дисплей
Имаме три Smart Dials, на таблото е монтиран базовият 10-инчов дисплей (като опция се предлага и 13-инчов), който ми допада много, защото надпреварата за все повече и по-големи дисплеи мен не ме впечатлява. Като опция моделът може да бъде поръчан вече и с Head-up дисплей. Simply Clever решенията са по подразбиране (чадърчето в шофьорската врата ми свърши работа, може да се прибере мокър, защото във вратата име дренаж). При Kodiaq няма опасност да нараните собствената си врата и тази на съседния автомобил с това наистина просто, но много ефективно решение на подвижните пластмасови стопери.
Тестовият автомобил бе ниво Selection (базово), но моделът бе оборудван допълнително с интериор LOUNGE, който предлага тапицерия от обърната изкуствена сива кожа, контрастни оранжеви шевове и декоративно елементи в тъмно сиво (срещу 3184 лв.).
Под предния капак по традиция е раздавано богато, цели шест възможности за задвижване на Kodiaq. Познатият 1,5-литров TSI двигател е с мека хибридна 48-волтова система. Има и 2,0-литров бензинов двигател с 204 к.с., както и голямата новост за модела: плъг-ин хибрид. Това значи, че за избралите този вариант (той обаче не може да е 7-местен заради голямата батерия с капацитет 25,7 kWh под пода на багажника) ще има възможност за изминаване на над 100 км в изцяло електрически режим. Мощността също е 204 к.с. На върха е версията с 265 к.с.
Има и два 2,0-литрови дизела със 150 и 193 к.с. Двулитровите бензинови и дизелов двигатели с 204, 265 и 193 к.с. идват с 4х4 задвижване стандартно, като трансмисията е 7-степенна във всички случаи (без плъг-ин хибрида, там е с 6 предавки).
Моят тестови автомобил е базовият със 150 к.с. и 48-волтова меха хибридна система. Предимството му е, че е много икономичен, недостатъкът – че е малък за кола с дължина 4,8 метра и тегло към 1,7 тона. Не трябва да очакваш динамика от него, ускорява за 9,9 секунди. Трябва да го шофираш плавно, без напъване, за да ти се отблагодари. Дистанцията София – Офриньо взех с разход 5,9 л/100 км (!), докато на връщане показа 6,7 л/100 км, но с един час на първа от магистралата до кръговото преди Кресна.
Окачването отпред е McPherson, отзад многораменно, но накланяне на каросерията се усеща. Ако искате да го неутрализирате, доплащате за адаптивната система на окачването DCC Pro, чиито двуклапанни амортисьори предлагат отделно управление на степента на компресия и декомпресия.
Иначе отчетливо комфортно пътно поведение, а пакетът Acoustic (акустични странични стъкла и допълнително обезшумяване на окачването) спомага да се оберат паразитните шумове, макар тези от контакта с асфалта да се чуват предвид обемния интериор и багажник най-вече.
Няма как да пропусна темата цена. Модификацията, която тествах аз, стартира от 72 480 лв. с ДДС. Автомобилът бе допълнително оборудван с матрични фарове (2867 лв.), пакет Assisted Driving Plus (1219 лв.), пакет Acoustic (473 лв.), пакет Optic (774 лв.), бялата перла е 1110 лв. и интериор Lounge (3184 лв.). Грубата сметка показва цена от около 80 хиляди лева с опциите. Като референция съм извадил Peugeot 5008 Hybrid 136 (дълъг 4771 мм, междуосие 2901 мм), чиято цена стартира от 70 626 лв. По-малкият като размери и вътрешен обем Hyundai Tucson 48V Hybrid (дълъг 4510 мм, междуосие 2680 мм) започва от 60 950 лв.
Май излиза, че Kodiaq е по-скъп. В такъв случай Skoda вади следния коз от ръкава си: Всеки един модел може да се поръча като лек автомобил категория M1 с 6+1 места срещу доплащане и ще има право на данъчен кредит.
Технически характеристики
Skoda Kodiaq 1.5 TSI
Размери
Дължина, мм: 4758
Широчина, мм: 1864
Височина, мм: 1679
Междуосие, мм: 2791
Маса, кг: около 1700
Двигател
Тип: редови, 4-цилиндров, турбо
Работен обем, куб. см: 1498
Макс. мощност, к.с. при об./мин: 150 при 5000-6000
Макс. въртящ момент, Нм при об./мин: 250 при 1500-3500
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 205
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 9,9
Среден разход, л/100 км: 5,9 – 6,6
Вредни емисии СО2, г/км: Euro 6e
Базова, цена, лв. с ДДС: 72 480