Nissan Ariya, един от последните електрически модели, появили се на родния пазар, но за разлика от повечето му конкуренти, зад него стои 77-годишна история в създаването на електрически коли, довела ни до този автомобил.
Избрахме Ariya, за да ви покажем част от не толкова експлоатираните забележителности на родината ни. Доверяваме се на екологичния превоз, защото не се притесняваме за пробега, броя зарядни станции, времето за зареждане.
За нас електромобилът не е само средство за превоз в рамките на града, а абсолютно релевантно за условията и времето превозно средство, с което може да отидем във всяка точка на България.
STOP&GO: С Ariya изминахме 372 км, като в батерията бе останал пробег за още 80 км и 18% в батерията
Маршрутът ни: потегляне от София в посока Пазарджик, оттам към Пещера и крепостта „Перистера”. След това минаване покрай яз. Батак и посока Велинград, за да "налеем" малко ток в батерията (при нужда), за да се приберем в началната ни точка на пътуване - София.
Преди да се върнем назад през вековете чрез Гълъбовата крепост на Пещера, първо ще ви върнем 77 години до 1947 г., когато Nissan пуска първия си електромобил.
Казва се TAMA и идва във времената, когато Япония е в тежък колапс след Втората световна война. Няма петрол, няма храни, няма стоки, но пък електричество в изобилие, тъй като почти няма домашни електроуреди, а икономиката е срината. Точно в такива условия се появява ТАМА, която работи като такси до 1951 г. Моделът може да измине до 96 км на ток при максимална скорост 35 км/ч.
Превъртаме напред до 2010 г., когато на пазара се появява първият масов електромобил – Nissan Leaf. Той буквално изпревари времето, като стана първият електромобил, спечелил титлите „Автомобил на 2011 година в Европа”, Автомобил на 2011 година в света” и „Автомобил на 2011 година Япония”.
STOP&GO: Nissan Ariya с батерия с капацитет 87 kWh може да измине до 525 км (WLTP)
Това бе и първият автомобил, който въведе функцията за споделяне на електричество между автомобила и дома. В крайна сметка Leaf остана на конвейра до 2023 г., за което време бе пласиран в тираж над 650 000 бройки.
Ценното от всичко това е, че целият този опит Nissan имплантира в автомобила, който шофирам в момента. А той позволява на японците да могат да кажат, че моделът предлага до 525 км пробег с едно зареждане на батерията с капацитет 87 kWh и предно предаване, който тествоме сега.
STOP&GO: Предполага се, че зад стените на крепостта е се е намирало първото поселище на тракийското племе беси, живяло тук преди повече от 2000 години.
Говорим ли за дизайн, прочитът на темата доста често е субективен. На някой тези форми може и да не му харесват, но аз открито заявявам, че за мен това е най-атрактивният като форми и излъчване електрически SUV, предлаган в момента на пазара.
За мен безспорно най-красивата страната на Ariya е в профил, с тази купеобразна линия на покрива, подчертана с черния гланциран покрив. Джантите стандартно са 19-ки, но в моя случай те са са 20-цолови.
Задницата на Ariya също е доста атрактивна, като тук акцентът са С-колоните и стоповете, които светят в ярко червено през деня и нощта. Имаме и този силно изразен спойлер над петата врата. Моделът се предлага с 6 двуцветни изпълнения на екстериора, както и с 4 едноцветни изпълнения.
STOP&GO: Уникалното за крепостта над Пещера са двете нейни ъглови кули - източната и южната, които са едновременно църкви. Това е единствената крепост от такъв тип у нас.
С Ariya (но не Старк) поемам към Пещера, чиято история може да се проследи до неолита, но града печели слава през Възраждането и Освобождението. Нашето внимание привлече крепостта „Перистера”, която е обявена за паметник на културата от национално значение през 2012 г. Аз съм родом от Видин и крепостите са ми слабост. Затова и избрах да насоча вниманието ви към Гълъбовата крепост над Пещера, която е уникална със своите две кули, както и с намерените монети, една от които е без аналог в света.
STOP&GO: Системата ProPILOT 2.0 за полуавтономно управление в Ariya използва предна камера, радар и 12 ултразвукови сонарни сензора. В автомобила са на разположение общо 5 камери, които осигуряват на водача 360-градусиова видимост около автомобила
Интериорът на Nissan Ariya е също толкова впечатляващ, но преди да му обърна внимание, ще насочим вниманието ви към основните технически параметри на модела.
Две са батериите, с които се предлага Nissan Ariya, с 63 и 87 kWh. И в двата случая моторът е разположен отпред, задвижващи са предните колела, като мощността с малката батерия е 214 к.с., а с голямата – 238 к.с. Въртящият момент и в двата случая е 300 Нм.
Топ изпълнението е Ariya e-4ORCE, отново с батерия 87 kWh, като тук задвижването е от два електрически двигателя с обща мощност 301 к.с. и 600 Нм. Задвижващи са четирите колела.
Малката батерия е с около 400 км пробег. Най-висок е пробегът на версията с предно и голямата батерия, който тествам аз: 525 км (по цикъла WLTP).
STOP&GO: Според сайта vsichkotok.bg, в България има 1215 зарядни станции и 1718 зарядни точки. Това прави по 1 зарядна точка на 1 електромобил, колкото е и в ЕС
Ако го сравним с конкурентите, Ariya изостава по параметъра пикова мощност на зареждане. Тя е само 130 kW. Но проучване на Nissan казва, че около 80% от зарядните станции в Европа са с мощност до 120 kW. На такава станция моделът с голямата батерия се зарежда за 40 минути.
Голямото предимство пред конкурентите е, че стандартно Ariya идва с 22 kW бордно зарядно. Благодарение на него, на стенна зарядна станция моделът с голямата батерия се зарежда за 5 часа.
Новата платформа CMF-EV и наухауто на Nissan са позволили да бъде отворено най-голямото вътрешно пространство спрямо преките конкуренти на Ariya. За това спомага и тънкият профил на седалките Zero Gravity.
Подобно на екстериора, и тук дизайнерите са свършили толкова добре работата си, че човек се чувства утопично. Стремежът е бил да се пресъздаде луксозно жилищно пространство. Аз съм впечатлен най-вече от качеството на материалите.
Очевидните неща. Монолитният дисплей е съставен от два 12,3-инчови екрана, а част от информацията се проектира с head-up дисплей. На арматурното табло и конзолата между двете седалки има дървен фурнир, върху който са разположени тактилни бутони, които светват при стартиране на автомобила. Те обаче трябва да бъдат натискани по-силно.
Конзолата между седалките е подвижна, Nissan се хвали с това, може и вие да се похвалите на комшията. Има и втора малка жабка, която също се отваря с електромоторче.
Преди отново да потегля ще вметна, че всички системи за активна безопасност фигурират в базовото ниво на оборудване на Nissan, защото в компанията са на мнение, че със сигурността на пътниците не може да се прави никакъв компромис.
STOP&GO: Крепостта Перистера заема целия хълм Св. Петка и има ясно обособени цитадела, вътрешен град и подградие, разположени на площ от около 15 дка
Като кажа, че разпределението на теглото между двете оси е почти идеалното – 50 на 50 – на човек веднага му идва на ум възможност за доста забавления зад волана.
Дебелата 13 см батерия значи, че центърът на тежестта е ниско. Като добавя факта, че теглото варира от 1900 до 2200 кг (в зависимост от батерия и оборудване), това значи утопично поведение на магистралата, но в завои се усеща инертност, ако потърсиш повече от Ariya.
Затова веднага трябва да уточня, че целият замисъл на този автомобил и настройката му е предназначена за комфортно пътно поведение, каквото и предлага. Окачването отпред и отзад е съответно McPherson и многораменно.
Самата мощност на Ariya предполага, че в динамично отношение не може да се мери с най-бързите. Но тук идва и една сгрешена самоличност на електромобила, наложена от Илон Мъск и последователите му. Вярването, че електромобилът трябва да е много бърз. Това абсолютно не е задължително, още повече за един семеен автомобил. Но пък винаги е в плюс, най-малкото може да се похвалите с това.
Ще маркирам, че версиите с предно предаване се ускоряват за съответно 7,5 и 7,6 секунди, докато Ariya e-4ORCE за 5,7 секунди. Максималната скорост на последната е 200 км/ч, а на първите две - 160.
STOP&GO: Nissan Ariya 87 kWh тежи 2089 кг, докато версията e-4ORCE 2218 кг
За спокойствието на борда се грижат специални шумопоглъщащи материали и система за активно потискане на шумовете. Това става чрез излъчване на аудио вълни на определена честота, които неутрализират паразитните шумове. Така единственото, което чувате в интериора, е звукът от 20-ките по асфалта. Или пък звученето на някоя ария (например) през 10-те високоговорителя Bose, които предлага ниво на оборудване Evolve.
Три са режимите на работа - стандартен, спортен и еко, като e-4ORCE версията има допълнителен режим за сняг. Моделът се предлага с функцията e-Pedal Step, който намалява нуждата да използвате левия си крак.
Дисплеите (естествено) могат да се персонализират, амбиентното осветление също. Смартфоните с iOS се свързват безжично, но за моя Samsung с Android трябва кабел.
С Nissan Ariya 87 kWh направихме една разходка от София до Пещера, за да разгледаме крепостта „Перистера”, поснимахме на яз. Батак, минахме през Велинград да проверим как е зарядната мрежа и се върнахме обратно в София. Спряхме на зарядна на Finess пред един от хотелите, който по Коледа обикновено става известен с цените си, които са „по-дебели” от тези за 7-8 дена с любовница на Малдивите. Две госпожи излязоха и неучтиво ни обясниха, че не може да заредим там, но след кратка размяна на любезности изпратиха човек, който да ни предложи да заредим на безплатната им станция. Отказахме нелюбезно, и без това Ariya нямаше нужда да се зарежда.
Потенциално тази версия може да измине с едно зареждане 525 км, но всичко зависи от човека зад волана, пътните и климатичните условия.
Аз взех автомобила напълно зареден и с потенциални 372 км пробег. Изминах, забележете, 372 (!) км и батерията показваше оставащи 80 км (18%), т.е. потенциални 450 км, което е повече от добър показател през февруари и температури около 10-12 градуса. Средният разход по този маршрут бе 17,8 kWh/100 км.