Е лектрическият кросоувър e-tron е първият сериен автомобил на Audi без ДВГ, генерира 408 к.с., реагира моментално на подаването на газ, а огромната батерия е интегрирана в шасито, което увеличава устойчивостта на каросерията и предотвратява накланянето й в завои. Но този автомобил е много далеч от идеята да атакуваш завоите с газ или да правиш линейни ускорения на 402 метра, за да качиш в YouTube поредния скалп на някой V12 звяр от отминаваща епоха.
С други думи казано, подходът на Tesla и Audi е коренно различен. Американската марка иска да те шокира още на хартия. Безспорен факт е, че нейните модели нямат конкурент по отношение на пробег и ускорение. Но в Audi са избрали друг подход, а именно – да предложат на своите клиенти електромобил, който предлага всички качества, които се свързват с модерния SUV-модел, който превзе автомобилния пазар като пандемия, като вирус, поразил човечеството.
Вижте Audi e-tron Quattro в целия му електрически блясък
Зад волана на Audi e-tron quattro
Затова не е изненада, че германският отпор на Tesla идва именно във формата на SUV. Първи се надигна Jaguar I-Pace, а след това дойде Mercedes EQC. BMW скоро ще извади iX3, Volkswagen ще качи на конвейра Сrozz. Къде се вписва Audi?
Трудно ми беше да повярвам, че в Мюнхен един модел на Audi ще предизвиква такъв интерес, но е абсолютна истина, че срещнах много любопитни погледи към e-tron от други водачи.
До 2025 г. всеки трети модел на Audi ще носи името «е-tron», т.е. ще е или изцяло електрифициран, или ще е хибриден. Първият от плеядата електромобили на марката вече е качен на конвейра в Брюксел, а в края на тази година към него ще се присъедини версията e-tron Sportback с профил в стила на BMW X6, а през 2020 г. дебют ще направи e-tron GT (аналогът на Porsche Taycan) и неизвестен за момента компактен модел.
Skoda Kodiaq RS разчита на 500 Нм от най-мощния дизел на марката (тест драйв)
Mercedes-Benz GLC F-Cell: Карахме първия в света водороден хибрид (тест драйв)
Но докато ги чакам, ще се похваля, че бях един от двамата български журналисти, които първи имаха възможността да тестват електрическия кросоъвър Audi e-tron, построен на познатата ни платформа MLB Evo, на която са „качени” Q7 и Q8. При следващите модели това ще се промени, тъй като концернът е готов с новите си платформи, предназначен специално за електромобили.
Коренно различно от традиционния моторен кош, в нишата е мястото за зарядните кабели.
Но това не означава, че инженерите са монтирали батерия, махнали са ДВГ, заменяйки го с два електромотора, и се е получил e-tron. От платформата MLB Evo са взети само основни елементи, като например определени части от окачването, кормилната система и част от електрониката, т.е. e-tron е разработен от нулата, шасито му е специално подготвено за него, за да се помести тежащата 750 кг батерия. Коефициентът на усукване на шасито е почти 50% по-висока спрямо конвенционален кросоувър с ДВГ.
Infiniti Q50 Hybrid е на легален допинг (тест драйв)
BMW X5 се превръща в най-важния баварски модел (тест драйв)
Предният електромотор генерира 170 к.с., а задният – 190, което ще рече, че разполагате с 360 к.с. и 561 Нм. Това е по-малко на фона на I-Pace (400 к.с., 696 Нм) и Mercedes EQC (408 к.с., 765 Нм), а топ-версията на Tesla Model X е недостижима (778 к.с., 989 Нм). Уловката е, че в режим Dynamic и натиснат до „ламарината” педал на газта, Audi e-tron предлага 408 к.с. за 8 секунди. И знаете ли какво? На мен това ми допада, защото идеята на един електромобил не е да те изумява с умопомрачителна динамика (какъвто безспорно е случаят с всеки модел на Tesla, няма как да се отрече), а да е екологичен и икономичен.
Това далеч не означава, че електрическият модел на Audi е бавен, ускорението до 100 км/ч трае 5,7 секунди, което си е повече от отличен параметър за автомобил, тежащ 2500 кг. Реакцията е мигновена, както при всеки електрически модел, но не ускорението от място, а междинното ускорение е това, което изумява. Просто ускорението от 120 до 201 км/ч (200 км/ч е по заводски параметри максималната скорост) е невероятно. Направих го на аутобан около Мюнхен, държа да уточня. Трябваше да се позабавлявам няколко пъти с това упражнение, но лекият страничен ефект е, че изминаването на около 3 км с подобна скорост и ускорение води до рязкото намаляване на пробега с 40-ина километра.
Audi Q8 е като катедрала на колела (тест драйв)
„Животът е прекрасен” на борда на Peugeot 508 (тест драйв)
Споменах думата пробег, а тя е сред най-важните, когато стане дума за електромобили. И така, Audi ви обещава 400 км автономен пробег с едно зареждане според новия цикъл WLTP. Това, както се досещате, няма как да стане. Моят личен опит с модела е следният. Тествахме го в средата на декември в Мюнхен, температурата беше около 0⁰С, през цялото време сме карали с включен климатик, двама човека на борда. На таблото се изписваше пробег от 247 км в началото на пътуването. В края му, след две „кръгчета” по 42 км (изминати общо 84 км) по предварително подготвен извънградски маршрут, борд компютърът показваше, че ни остават 181 км. Всичко това с доста ускорения, като и двамата стигнахме до 201 км/ч на километража. Убеден съм, че без такива изпълнения Audi e-tron безпроблемно ще измине над 300 км.
Предполагам забелязвате разликата между реално изминатите километри и показателите на борд компютъра. Това се дължи на иновативната система за рекуперация на енергия, която е сред основните технологични акценти в модела. Възобновяването на енергията става по два начина: когато водачът вдигне крака си от педала на газта, или когато бъде натиснат педалът на спирачките. И в двата случая електрическите мотори играят функцията на генератор и конвертират кинетичната енергия в електрическа.
При отрицателно ускорение до 0,3 g, електрическият SUV рекуперира енергия само чрез електромоторите. Такъв е случаят през около 90% от времето. Спирачките в колелата се намесват само когато водачът спира с по-висока сила от 0,3 g чрез натискане на педала. Те реагират много бързо благодарение на нова концепция за електрохидравлично задействане. Audi е първият производител в света, който използва тази концепция в сериен автомобил с електрическо задвижване. Когато спирате от 100 км/ч, Audi e-tron може да възстанови електрическа енергия с максимум 300 Нм и 220 kW. Tова съответства на над 70% от мощността му. Друг сериен модел не може да постигне подобен показател. Още по-интересното е, че тези спирачки не те пращат срещу предпазния колан, както е случаят с регенеративното спиране при други електромобили.
В дизайна няма крещящи решения, които да подсказват електрическият произход, но e-tron 55 quattro е изключително атрактивен.
Голямата батерия с капацитет 95 kWh също е в основата за големия пробег. За осем и половина часа ще се зареди в домашен контакт (АС), а ако доплатите за опционалното 22 kW зарядно – зареждането ще става два пъти по-бързо. Гордост за модела е възможността за зареждане на бързозарядна станция (DC) с мощност до 150 kW – за пръв път при сериен автомобила. На нея батерията ще се напълни на 80% за 30 минути. През 2020 г. в Европа ще има 400 такива станции в рамките на проекта IONITY, в който влизат Volkswagen, BMW, Daimler и Ford.
Няма да пропусна и аеродинамиката като един от основните стълбове за пробега на модела. При Q8 коефициентът на челно въздушно съпротивление е 0.34, докато при e-tron е 0.28. Може да стигне и 0.27, но това изисква да доплатите допълнително за атрактивните странични камери, заменящи традиционните огледала. Изглежда атрактивно отвън, също толкова атрактивно и отвътре с дисплеите във вратите, на които се изобразява картината зад автомобила. Уловката е, че това е една от основните ми критики към автомобила. Много е нехарактерно да гледаш толкова ниско във вратите, а още повече – не получаваш ясна представа за случващото се отзад. А маневрирането на заден ход е кошмарно, тъй като имах чувството, че ще се ударя в обекти, които бяха на метри от мен.
Интериорът е изключително качествено и модерно разработен, като новост е скоростният лост, както и двата дисплея във вратите, на които гледате картината зад автомобила, предавана от опционалните камери, заменящи традиционните странични огледала.
Иначе интериорът е страхотен, както вече няколко пъти съм констатирал по повод на Audi. Скоростният лост е доста нетипичен, но и това ще преглътна. Важното е, че всичко е супер качествено, просторно на задния ред, а в багажника имате обем от 600 л. За мен особено интересен беше фактът, че по вратите и арматурното табло успях да преброя 10 различни материала, докато час по-късно седнах в Modеl X, в който бяха използвани три материала по таблото и вратите.
Точно 7 години след първата ми среща с електромобил в лицето на Mitsubishi i-MiEV, мога да направя пряко сравнение за развитието на бъдещето на автомобила. Въпросното Mitsubishi, освен че приличаше на сапунерка, можеше да се похвали с максимална скорост 130 км/ч, батерия с капацитет 16 kWh, 67 к.с. мощност на електромотора, ускорение до 100 км/ч за 16 секунди. Пробегът му по заводски параметри бе 110 км, а цената тогава 70 000 лв.! Няма да правя сравнения, вие сами може да ги направите.
Знам със сигурност, че e-tron няма да се продава в голям тираж, но със същата сигурност мога да заявя, че това не е и задачата му. Убеден съм, че Audi са натоварили първия си сериен електромобил с друга задача, а именно: да демонстрира на света, че компанията е готова за електрическото бъдеще, което предстои пред автомобилната промишленост.
Абсолютно съм наясно, че Audi e-tron отстъпва на Tesla Model X по най-важните (според мнозина) параметри: пробег и ускорение. И ако първият определено е от първостепенно значение, то какъв е екологичният смисъл на един електромобил да ускорява като супер автомобил? Такъв няма, а при едно подобно ускорение възможният пробег се снижава в колосални размери.
Но щом искате нещо подобно, за да се хвалите на маса, то Model X е за вас. На летището в Мюнхен имаше изложен един такъв автомобил, а запален дилър обясняваше, че 778 к.с. са нещо нечувано. Получаваш ги (плюс волан и един телевизор) срещу скромната сума от 150 000 евро (нали искате ускорение). Версията 75D пък е само 95 000 евро. Да, пак е с по-голям пробег от Audi e-tron, който в Германия струва около 75 000 евро, но последният е точно този SUV, който познават всички клиенти, докато Model X предлага един стерилен салон, усещането да седиш в който е като в болнична стая.