САЩ произвежда повече петрол отколкото харчи

Това се случва за пръв път през последните 70 години, за което спомогна и пандемията.

Пламен Георгиев,
бензиностанция бензиноколонка

iStock

И зкопаемите горива се нещо много лошо, но е добре, когато ги имаш в изобилие, нали? Поне не пречи, докато се опитваш да накараш автомобилната индустрия и клиентите да си стиснат ръцете за електрическото бъдеще. То сякаш изглежда предопределено, но ето че Германия вече дава на задна предавка за пълния си отказ от двигателя с вътрешно горене.

На този фон идва една интересна новина, за която съобщава Motor 1. САЩ отдавна е най-големият консуматор на петрол, при това със сериозна разлика. През 2020 г. в САЩ са се консумирали 18,1 млн. барела дневно, докато в Китай около 14,2 млн. барела. През същата година Щатите са произвеждали 18,6 млн. барела дневно, което е с 500 000 барела повече от консумацията. Това се случва за пръв път през последните 70 години.

Статистиката на US Energy Information Administration (EIA) датира от 1950 г. Като се изключат няколко съществени спада през 70-те, 80-те и началото на новото хилядолетие, консумацията стабилно расте, постигайки абсолютен връх от 20,8 млн. барела дневно през 2005 г. Този рекорд бе почти подобрен през 2019 г. с 20,54 млн. барела, но между тези два върха добивът на петрол в САЩ достига своя пик. И всичко това на фона на неспирни разговори за вредни емисии и въглероден неутралитет.

Ковид ограниченията през 2020 г. доведоха до значителен спад на консумацията в целия свят, не само в САЩ, но производството продължава да си е на рекордни нива, заради което вече не се налага на страната да внася петрол. Но дали вече не иска да го изнася?

Според статия в Axios, тенденцията трябва да продължи през 2021 г., макар данните за изминалата година все още да не са налични. EIA разполага с данни до ноември 2021 г., според които производството е на сходно ниво, а предвиждането е за скок през 2022 г. Показва се и консумация на потреблението.

Шистовият нефт е основна движеща сила на добива в САЩ. Хоризонталното сондиране и противоречивата практика на хидравлично разбиване (фракинг) откриха нови запаси, които преди това бяха недостъпни, което доведе до петролния бум в САЩ. Той започна в края на първото десетилетие от новото хилядолетие. През 2008 г. производството беше 7,78 млн. барела – най-ниското ниво от 1958 г. Само 11 години по-късно производството на петрол в САЩ достигна рекордно ниво от 19,27 млн. барела на ден.

Източник на статията: Motor1.com

петрол петролна индустрия САЩ нефт