Д -р Джонатан Кокс, лектор по микробиология в Университета Астън, Бирмингам, и екипът му провеждат проучване, поръчано от Scrap Car Comparison, за да разкрият най-мръсните зони от автомобила ни. Те са взели проби от две тоалетни и пет автомобила на различни възрасти, включително един, който е само на две години.
Проби са взимани от шест ключови зони от интериора на автомобила. След това всяка проба е инкубирана на 37°C за 24 часа, за да се идентифицира всяка бактерия. Изводът е, че в колите ни живеят много бактерии. Най-притеснително е, че във всеки автомобил е имало фекална бактерия. Най-високи нива на тези бактерии са открити в багажника. Човек би могъл да си каже, че това не е проблем, но не е ли багажникът мястото, на което транспортирате своите покупки от хранителните магазини и пазарите?
Ето и най-мръсните зони в автомобила: багажник – 1425 бактерии, шофьорска седалка – 649 бактерии, скоростен лост – 407 бактерии, задна седалка – 323 бактерии, арматурно табло – 317 бактерии, волан – 146 бактерии.
Фекална бактерия е нещо обичайно и на шофьорската седалка, което не е толкова учудващо. Сега поне ще знаете, че не е добра идея да сложите пържения картоф в устата си, ако сте го изпуснали преди това на седалката.
Интересното е, че едно от най-чистите места в колата е воланът. Това е изненадващо, тъй като ръцете на водача постоянна са върху волана. Изследователите смятат, че това може да се обясни от увеличеното използване на дезинфектанти за ръце по време на пандемията.
На този фон се стига до извода, че всяка една от колите е значително по-мръсна от тоалетните в проучването.
Проучването установява, че колкото по-стар е автомобилът, толкова повече бактерии има в него. Но д-р Кок отбелязва: „Не трябва да сме прекалено притеснение, но трябва да имаме предвид, че не всичката мръсотия е видима.”