Х ватката на Tesla върху германския пазар се изплъзва - и то бързо. През първото тримесечие на 2025 г. автомобилният производител е регистрирал една 4935 продажби в Германия, отбелязвайки зашеметяващ спад от 62% в сравнение със същия период на миналата година.
Този спад идва, въпреки че германският пазар на електромобили като цяло нараснал с 39%, а това значи, че на мястото на Tesla се настаняват много други играчи.
Според данни от Германската федерална служба за автомобилен транспорт, низходящата траектория за Tesla е последователна и брутална. През март 2025 г. се отчита спад от 43% в продажбите, след смайващ срив от 76,3% през февруари и спад от 59,5% през януари. В рязък контраст, по-широкият немски пазар на електромобили се е повишил с 35,5% само през март, като BEV съставляват 17% от всички нови регистрации.
Един от факторите за срива при Tesla е промяната в производството, необходима за пазарното лансиране на преработения Model Y. Корекциите по поточните линии на Gigafactory в Берлин удариха продукцията през януари и февруари, което допринесе за недостиг. Все пак цифрите от март показват, че се случва нещо повече от просто производствен дефицит.
Общественото възприемане на Илън Мъск в Германия или където и да е в Европа, в този случай, се срина. Неговото откровено, често политически натоварено поведение от двете страни на Атлантическия океан не се харесва на обществеността. Тази промяна в настроенията сега се разглежда като основен двигател зад намаляващата популярност на Tesla, като клиентите изглеждат по-малко заинтересовани от марката, тъй като Мъск става все по-поляризиращ.
Драмата на Tesla не е единичен случай. По-рано тази седмица Tesla отчете глобални доставки на 336 681 автомобила през първото тримесечие на 2025 г., което е спад от 13% на годишна база. Акциите на компанията не се представиха много по-добре, като загубиха приблизително 36% от стойността си от януари. Този спад идва въпреки достигането на рекордно ниво след изборите в САЩ през 2024 г.
Има спекулации, че нещата могат да се подобрят, ако Мъск се оттегли от ролята си в Министерството на правителствената ефективност на правителството на САЩ, като „Ройтерс“ предполага, че напускането му може да има успокояващ ефект върху инвеститорите.