В ъпреки лудостта по света точно тези дни, хората продължават да откриват креативни начини да накарат останалите от нас да се чудим човечеството дали е съставено от съзнателни, разумни същества. Ето ви един пример: NFT. Така наречените Non-Fungible Token (незаменим токен) е уникален запис в даден блокчейн. NFT могат да се използват за представяне на елементи като снимки, видеоклипове, аудио и други видове цифрови файлове.
𒄭/𒐤
— 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 (@SHL0MS) February 17, 2022
𝚒𝚗𝚝𝚛𝚘𝚍𝚞𝚌𝚒𝚗𝚐 $CAR:
𝟿𝟿𝟿 𝚎𝚡𝚚𝚞𝚒𝚜𝚒𝚝𝚎𝚕𝚢 𝚏𝚒𝚕𝚖𝚎𝚍 𝚏𝚛𝚊𝚐𝚖𝚎𝚗𝚝𝚜
𝚘𝚏 𝚊 𝚍𝚎𝚝𝚘𝚗𝚊𝚝𝚎𝚍 𝙻𝚊𝚖𝚋𝚘𝚛𝚐𝚑𝚒𝚗𝚒 𝙷𝚞𝚛𝚊𝚌𝚊𝚗
𝚏𝚞𝚕𝚕 𝚎𝚡𝚙𝚕𝚘𝚜𝚒𝚘𝚗 𝚏𝚘𝚘𝚝𝚊𝚐𝚎 +
𝚊𝚞𝚌𝚝𝚒𝚘𝚗 𝚍𝚛𝚘𝚙 𝟶𝟸.𝟸𝟻.𝟸𝟸 ➞ https://t.co/AV6YAO4wlP
͏ pic.twitter.com/wRIFP2M4kp
Тези дигитални „произведения на изкуството” превземат интернет и нещо, което започна като купуване на снимки на рисувани маймуни, сега започва да излиза извън контрол. Последното NFT изпълнение е на артиста Shl0ms, който взриви Lamborghini Huracan, като планира да продаде видеото за добра кауза.
Това не е прецедент. Туомас Катайнен взриви своята Tesla Model S, но той не търсеше печалба от това изпълнение.
Руснакът Михаил Литвин се е специализирал в унищожаването на скъпи автомобили. Преди две години той запали своя Mercedes-AMG GT 63, а преди месец взриви BMW M5 Competition.
Shl0ms планира да продаде клипове как взривява Huracan. Били са събрани общо 999 бройки от потрошеното Lambo, които ще бъдат продадени като част от NFT търга.
Всеки купувач ще получи малка част от видеото, както и част от колата. NFT артистът е имал около 100 човека помощници, всеки от които е получил по парче от взривения Huracan.
Обяснението на Shl0ms за това изпълнение е толкова странно, колкото и самото му „изкуство”: това е „израз на обща критика на алчността и краткосрочността в крипто”. Той планира да използва повечето от събраните средства за финансиране на истински творчески проекти.
Звучи добре, но тази кръстоска между истинското изкуство с дигиталния свят и илюзията за собственост само ще нараства, а това не ми изглежда като добра тенденция.
Както казва словенският философ Славой Жижек: „реалността губи своята дискурсивно-логическа последователност”.