И лон Мъск е отправил ултиматум до служителите на Tesla да се върнат на работа, в противен случай той и мениджмънтът на лидера при електромобилите ще приемат, че отказалите да го направят са решили да напуснат.
Това предава “Ройтерс”, позовавайки се на имейл, изпратен от боса. Визира се дистанционната работа, продължила вече над 2 години.
Мъск е заявил, че минимумът прекарано време в офисите трябва да е 40 часа, което означава 8 ч. работен ден. Може да има изключения, но те ще се разглеждат поотделно и хората, които искат да се възползват, трябва да имат наистина уважителни причини.
Всеки, който работи в Tesla, трябва да прекарва по минимум 40 часа седмично в офиса. Ако не се върнете на работните си места, ще приемем, че сте напуснали. Колкото по-високо сте в йерархията, толкова повече присъствието ви придобива важност. Това е причината аз практически да живеех в завода, хората, които са тук са наясно с това. Ако не бях правил това, Tesla отдавна щеше да е в банкрут.”
Tesla премести офисите си в новия завод в Тексас. В същото време в Калифорния, където е първият на бранда в САЩ, повечето компании от технологичния сектор още не задължават служителите си да се върнат на работа “физически”. Не и тези, които могат да си вършат задълженията дистанционно.
Мъск се спира и на това, но пита риторично кога за последен път тези компании са показали нещо иновативно. В следващите изречения той изтъква водещата роля на Tesla в иновациите и заключава, че това “няма как да продължи да се случва по телефона”.
Според “Ройтерс” служители на Tesla са изразили недоволство от позицията в специално приложение, в което личи кой къде работи.
Срещу ултиматума на боса се изказва пред агенцията профсъюзният шеф Стивън Найт. Според него в компанията на Мъск не се грижели особено за здравето на служителите.
Припомнят се случаи от последните години, в които в Tesla и SpaceX върнали производството против призиви на здравни организации и институции в пандемията, така много хора заболели от COVID-19.
През миналия месец Илон Мъск се изказа ласкаво за работоспособността на китайците и даде пример за обратното с американците. Заводът на Tesla в Шанхай е най-големият на компанията и доскоро беше затворен заради локдаун.