А ко един шеф лично не нагледа процеса на разработка на даден проект, какъв шеф е? Може би от това се е водил и президентът на Volkswagen Group д-р Херберт Дийс, качвайки се на тестови VW ID. Buzz, снабден с технология за автономно управление.
Няколко такива бяха пробвани из Мюнхен, като зад воланите им имаше и хора, за да се намесят, ако нещо се обърка. Все пак системата е в раннта фаза на разработка в този автомобил, представен по-рано тази година. И още не стъпил на пътищата официално.
Имаше и друго височайше присъствие за компания на Дийс - на Алекс Хааг, босът на технологичната и софтуерна фирма Argo AI, която разработва робота за VW.
Двамата обсъждаха предизвикателствата пред безпилотното управление. Сред тях са пешеходци, велосипедисти и т.н., като особено първите понякога реагират спонтанно или не пресичат на указаните места и това създава грижи.
Хааг обяснява на Дийс как работи техниката. Тя има 14 камери, 11 радарни сензора, 5 лидарни датчици, които покриват 360 градуса, докато автомобилът се движи, и т.н.
Всички те се използват в синхрон, за да се направи карта, която автомобилът да следва.
При представянето на наследника на легендата “Були” VW обяви, ванът с автономно управление ще излезе през 2025 г. - три години след първообраза, който е изцяло електрически.
Той ще вози хора - например за таксиметрови услуги или като шатъл, но също така ще се разчита и на товарната му версия. Във видеото можете да научите най-важните за момента подробности.
Неотдавна д-р Дийс заяви, че до 25 години автономното управление ще е масово. По думите му това е най-голямото предизвикателство пред автомобилната индустрия. А въвеждането му е важно, тъй като ще направи пътуването безопасно и по-забавно. И ще промени живота ни изцяло.
Всички големи компании правят изпитания на свои разработки. Като Ниво 2 и 3 и сега има налични безпилотни технологии, но в случая с ID Buzz става въпрос за по-авангардното Ниво 4.