ADAC манипулирал класацията "Автомобил на годината"

адак

ЕПА/БГНЕС

П онякога нещата се случват страшно бързо: за броени дни германският автомобилен клуб АDAC се превърна от "жълт ангел" в един "провалил се ангел". 

Клубът, който винаги се притичва на помощ на членовете си, изпаднали някъде на пътя в беда. Клубът, на който почти цяла Гемания гласуваше доверие.
Преди броени дни обаче стана ясно, че най-големият и влиятелен автомобилен клуб в Европа е лъгал. Не само членовете си, а и всички останали, които са вярвали на класациите му за любимата кола на германците.

От 2005 г. насам ADAC съставя класация на любимите германски коли, известна под името "Жълтият ангел" - с помощта на проучване, провеждано сред членовете на клуба. През 2013 г. първото място бе отредено на "Фолксваген Голф" - което отговаря на фактите. Проблемът е, че автомобилният клуб е манипулирал данните за броя на участниците в анкетата - през декември ADAC обяви, че "Фолксваген Голф" е победител с 34 299 гласа. 

"Зюддойче Цайтунг" обаче разкри, че реалният брой на гласовете, дадени за тази кола, са едва 3409. С други думи - броят на участниците в допитването за миналата година е бил завишен десетократно. Това бе признато и от шефа на отдел "Комуникации" в автомобилния клуб Михаел Рамщетер.

Най-големият германски клуб

Рамщетер, който години наред е и главен редактор на клубното списание "Моторвелт", незабавно подаде оставка. Пред "Зюддойче Цайтунг" той заяви: "Аз забърках тази каша и с оставката си поемам цялата отговорност". Редица експерти обаче са на мнение, че това не е достатъчно. 

"Смятам, че клубът трябва да бъде реорганизиран", казва професорът по икономика Мануел Тайзен от мюнхенския университет "Лудвиг Максимилианс".

По-особеното в случая с ADAC е статутът му на автомобилен клуб. Германия е смятана за страната на клубовете - във Федералната република има най-малко 600 хил. различни браншови организации и съюзи. Неслучайно се казва: "Съберат ли се трима германци на едно място, те основават съюз". 

Сдруженията по интереси обхващат почти всички области от професионалния и обществен живот - от футбола до отглеждането на зайци. ADAC е съюзът на автомобилистите. С 19 милиона членове той е категорично най-големият клуб в Германия.

Огромната членска маса се обяснява с една от основните дейности на автомобилния клуб - пътната помощ. Механиците на ADAC, облечени в сигнално жълто, се притичват на помощ на всеки, закъсал на пътя (оттук и популярното им название "жълти ангели"). 

Ако член на клуба катастрофира в чужбина, ADAC осигурява за него и спътниците му обратния транспорт до Германия. Освен това автомобилният клуб провежда редовно изпитания за качеството и надеждността на автомобили, гуми и детски седалки за коли. 

ADAC обаче се занимава и с много други неща - така например клубът има мрежа от дъщерни дружества, които са специализирани в даването на коли под наем, застраховки, транспортни услуги и др..

Лобизъм, но в чия полза?

Мнозина експерти се учудват, че един толкова голям концерн може да работи толкова непрозрачно. Става въпрос за това, че при ADAC няма никакви надзорни съвети и други контролни органи. 

"Вярно е, че даден клуб по интереси е длъжен да се отчита само пред своите членове", казва Мануел Тайзен. "Но ако един клуб по боулинг с 20 членове може да взема общи решения на редовните си срещи, то в клуб с 19 млн. членове това е немислимо", казва професорът по икономика.

В Германия позициите на ADAC играят важна роля в значими обществени дискусии, например за позволеното съдържание на алкохол в кръвта при шофиране или пък за максималната скорост на магистралите. 

Все по-често автомобилният клуб се ангажира и с лобистка дейност, като се аргументира пред политиците с огромната си членска маса. Надали обаче всички членове на клуба са съгласни с това, смята Антон Хофрайтер, председател на фракцията на Зелените в Бундестага.

Предстои да разберем дали сегашният скандал ще доведе до преструктуриране на автомобилния клуб. Прокуратурата вече се зае със случая. Според някои информации в медиите, ADAC може да бъде разследван за подкуп или незаконно облагодетелстване.

Източник на статията: Vesti.bg