У нгарски бизнесмен, базиран в Швейцария проект, британски фирми, инвеститори от други страни по света, американска технология. Що е то? Нарича се Kincsem и представлява хиперкола, задвижвана от водород и електричество.
Зад всичко стои унгарският предприемач Тибор Бак и компанията му Bak Motors. Той планира да произведе 54 автомобила Kincsem Hyper-GT, а след това да пренесе технологията в SUV модел, който ще бъде направен в по-голям “тираж”.
Името се произнася Кинчем - в чест на прочут унгарски кон, отгледан във Великобритания в края на 19-и век. Той спечелил всичките 54 гонки, в които е участвал. Оттам 54-те екземпляра.
В Bak Motors се отказали да използват 12-цилиндров двигател, за сметка на по-малък агрегат (отново с много цилиндри), работещ на водород. Прилича на технологията, изпозвана от водородните прототипи. Разходите за разработка обаче са с 20 процента по-ниски, а колата е с 30 на сто по-лека.
От една страна в Bak Motors искали да бъдат в крак с времето, пък и били наясно, че двигателят V12 трудно ще покрие изискванията за Евро 7. И решили да заложат на технология на американската компания Plasma Kinetics, разработвана вече от 10 години.
Точно това привлича в проекта битанските технологични компании Ricardo и McLaren Applied. На втората се пада отговорността да направи електрическата система за хиперкара. Тя ще ключва четири електромотора - по един за всяко колело, инвертори и малка батерия. От всичко това максималната мощност ше бъде около 670 к.с.
Дизайнът е дело на компанията на популярния британски дизайнер Йън Калъм.
Първият прототип ще бъде готов в края на тази година. А първите коли ще бъдат доставени на собствениците си през 2025 г. Цената - 3,6 милиона евро на бройка.
Bak Motors вярва, че до три години ще бъде готов и SUV. Така, ако сте семеен, правите покупка два в едно, тъй като Kincsem Hyper-GT няма да е много практичен.
Той ще се произвежда в Англия и ще прилича много на мъртвородения Jaguar C-X75. Оттук и връзката с Калъм.