И в Австрия са разделени за забраната на ДВГ

Управляващата коалиция спори дали мярката да влезе в пълна сила от 2035 г. или да се подкрепи позицията на Германия

Austria border

iStock

А встрия е една от страните, правителството на които е разделено по въпроса за забраната на двигателя с вътрешно горене в новите коли от 2035.

Както е известно, през миналата седмица считаното за протоколно финално гласуване на транспортните министри за мярката бе отложено заради ултиматума на Германия да бъдат включени синтетичните горива.

По този начин, освен по-плавен преход и намаляване натиска към индустрията, се запазват работни места, аргументираха се в Берлин, Рим, Будапеща и т.н. Любопитно е, че в самото германско правителство не са на едно мнение по казуса.

А програмна реч на австрийския канцлер Карл Нехамер за развитието на Австрия до 2030 г. предизвика реакция от страна на коалиционния партньор - Партията на Зелените, пише БТА. От нея стана ясно, че и във Виена правителството спори по голямата тема.

В изявление за медиите министърката на околната среда Леоноре Гевеслер заяви, че задържането по идеологически причини на двигателите с вътрешно горене плюс „малко технология“ няма да спаси климата.

Думите на Гевеслер бяха по повод речта на канцлера „Австрия 2030“, която той заяви, че не иска да омаловажава предизвикателствата на климатичната криза, но застава ясно срещу „апокалипсиса на гибелта“ - такъв, какъвто често бива обрисуван.

И аз се изказвам срещу прогонването на двигателите с вътрешно горене“, заяви Нехамер, за изтъквайки и големия броя заети в сектора в страната - около 80 000 души. Забраната на автомобилите и на месото не са изход от климатичната криза, подчерта канцлерът.

В отговор на тези изявления Гевеслер заяви снощи, че борбата с климатичната криза изисква „решителност и смелост“.

В същото време канцлерът бе подкрепен от министърката по европейските въпроси Каролине Етщтадлер от управляващата Австрийска народна партия.

Важно е да сме отворени към всички технологии, за да е възможно в надпреварата за най-добри идеи да бъде постигнато най-доброто решение. Първосигналното налагане на забрани от страна на политиците често пречат на намирането на най-доброто решение. Да се упреква канцлерът, че е идеологически мотивиран и да се затварят очи за новите технологии не води към целта“, рече тя.

Германия Европейски съюз забрана на ДВГ правителство Австрия