И дват лоши дни за автомобилния пазар. Това е краткото обобщение на прогнозите на анализатори, което е направено от InsideEVs.
Причините за това са няколко, но всички те биват допълнително влошавани от митата, които американският президент Доналд Тръмп наложи на практически целия свят. Очакванията са, че много държави ще отговорят със свои контрамерки, макар и Тръмп да твърди, че просто изравнява вече налични тарифи и то не навсякъде го прави реципрочно.
И докато политиците спорят кой е прав и крив, икономиката страда. Фондовите пазари тръгнаха надолу, песимизъм и притеснения обгърнаха повечето индустрии. Според някои експерти това ще е кратко сътресение и след това ситуацията ще се успокои. Други обаче не са на това мнение. Най-малкото защото митата гарантирано означават, че компаниите ще трябва да направят труден избор: да намалят печалбите си и/или да вдигнат цените. Повечето ще направят и двете.
Според Джон Мърфи, анализатор в Bank of America, новите мита ще се отразят сериозно на продажбите на автомобили. В най-добрия случай обемът на продажбите ще спадне с 15% и то в случай, че производителите не прехвърлят цялата тежест на тарифите върху крайната цена. Ако го направят, тогава продажбите ще се сринат с 20%, смята Мърфи.
Скокът на цените заради митата идва в момент, в който за все повече хора новите модели са твърде скъпи и поскъпваха заради регулации и нови технологии. Според анализ на Anderson Economic Group, средната цена на автомобил ще скочи с 2500-4500 долара за повечето модели, но в някои случаи поскъпването може да надвиши внушителните 20 000 долара.
Всичко ще зависи откъде идва не само колата като готов продукт, но и частите за нея. По-луксозните модели ще плащат повече, както и повечето електромобили.
Самите производители също все още са объркани какви ще са цените. Индустрията в момента дори не смее да прогнозира, тъй като всичко се променя много бързо и всякакви планове могат да се окажат погрешни.
Не е ясно например дали митата ще са с натрупване. Например заради допълнителни реципрочни тарифи, дали настоящите странични такси ще останат, ще се плаща ли само за крайния продукт или ще зависи откъде са внесени някои компоненти или материали, например батериите и т.н. Всичко това може да направи крайната цена още по-висока, особено ако доведе до поскъпване и на самото производство. Така митата може да постигнат обратен ефект и да доведат до трайно увеличение на цените за всички.