Триумф в Португалия: Никола Цолов взе първа победа във Формула 4

Българинът бе най-бърз и в трите състезания, малшанс го остави извън подиума в първите две

Никола Цолов Алпин

Renault Nissan Bulgaria

Н икола Цолов от тима “Кампос Рейсинг” спечели първата си победа в испанската Формула 4 в третото състезание в Алгарве, Португалия.

Българският тийнейджър показа, че е най-бързият пилот на пистата през целия уикенд. Той спечели първо и второ място в квалификациите, след което завърши 14-и и пети в първите две надпревари.

В третото усилията му бяха възнаградени с победа. Цолов, който е част от академията на тима във Формула 1 “Алпин”, а негов ментор е Фернандо Алонсо, този път нямаше проблеми на старта и се качи на най-високо на подиума. Записа и третата си най-бърза обиколка през уикенда.

Зад Цолов финишираха Сюлейман Занфари (Мароко) и Тимек Кучарчик (Полша), който спечели три подиума този уикенд.

Радващо е, че Никола демонстрира дух и градация в представянето си. Преди това той стартира от първа редица, но както и вчера имаше проблеми с потеглянето, макар и не толкова сериозни.

Българинът се оказа на девето място една обиколка след началото, но със серия от умели изпреварвания успя да се изкачи до шестата позиция. Няколко завоя преди края съумя да грабне петото място. Единствен от всички пилоти той слезе под 1:46 минути за обиколка. Най-бързият тур на българина бе за 1:45.767 минути.

Победител във второто състезание стана Танасапол Интрапувасак (Тайланд).

В първото автомобилът на Цолов блокира на старта и той потегли с голямо закъснение. Въпреки това прояви характер и преодоля цели 16 болида по пътя си към 14-ото място.

Тийнейджърът бе най-бърз в два от трите сектора и записа най-бързата обиколка с 1:45.977 минути. Това бе с над три десети по-бързо от темпото на победителя Хю Бартър (Австралия), който е съотборник на Цолов.